Az ENSZ Genfi Hivatala 2025. június 24. és július 4. között ismét megrendezi visszatérő eseményét, a „Not a Woman’s job?” fotókiállítást.

A multilateralizmus kulcsfontosságú a világ legsürgetőbb kihívásainak kezelésében, legyen szó konfliktuskezelésről, klímavédelmi törekvésekről, fenntartható fejlődésről vagy emberi jogokról. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) elismeri, hogy a nők részvétele a vezető pozíciókban döntő jelentőségű ahhoz, hogy hatékony és befogadó megoldások szülessenek ezekre a globális kérdésekre. Ugyanakkor, a nemi egyenlőség iránti tudatosság növekedése ellenére, a nők továbbra is alulreprezentáltak a globális döntéshozatal folyamataiban.

Amikor az ENSZ megalakult, a nemi egyenlőség nem volt központi téma a nemzetközi politikában, és a nők jelenléte a multilateralizmusban igen ritka volt. Az 1945-ös San Franciscó-i Konferencián például mindössze csak négy nő volt a 850 küldött között. Mégis, részvételük mély nyomot hagyott: ezeknek a nőknek köszönhetően került bele az ENSZ Alapokmányának preambulumába a férfiak és nők egyenjogúságának elve, mint a szervezet egyik alapértéke.

Most, amikor az ENSZ 2025-ben 80. évfordulóját ünnepli, az ENSZ Genfi Irodája (UNOG) egy rendezvénnyel készül megünnepelni az eddigi előrelépést a nemi egyenlőség terén, ugyanakkor felhívva a figyelmet arra, hogy további erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy a nők hangja továbbra is formálhassa a globális kormányzást.

Az eredeti “Not a Woman’s Job?kiállítás, valamint a későbbi, “Breaking Barriers in Sports” and “Changing Faces of Science and Tech című folytatások sikerére építve, az UNOG büszkén mutatja be új fotókiállítását, „Not a Woman’s job? Women Leading in Multilateralism and Diplomacy” címmel.

A 2025. június 24-én a genfi ENSZ Palotában megnyílt kiállítás célja azon nők méltatása, akik aktívan befolyásolták a nemzetközi politikákat, tárgyalásokat folytatnak/folytattak a békéről, a fenntartható fejlődést előmozdító kezdeményezéseket tettek, és kiemelkedő szerepet töltenek/töltöttek be a multilateralizmus területén.

A „Not a Woman’s Job?” sorozat negyedik alkalommal megrendezett kiállítása több mint 100 fényképet vonultat fel, amelyekhez az UNOG-hoz akkreditált állandó képviseletek és állandó megfigyelői irodák, valamint az ENSZ genfi könyvtár és levéltár járultak hozzá. A kiállítás tiszteleg a nők sokszínű vezetői szerepe előtt, különböző régiókban, generációkban és diplomáciai szerepkörökben, a békeközvetítőktől és humanitárius koordinátoroktól kezdve a külügyminiszterekig és államfőkig.

A nem tipikusan nők által ellátott munkakörökben kiemelkedő eredményeket elérő nőket bemutató kiállításokon hazánk már korábban is részt vett Karikó Katalin, Czigány Ildikó, Polgár Judit, Dr. Balázsi Katalin és Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla képeivel.

Magyarország idén Bédy-Schwimmer Rózsa (1877–1948) (angol neve: Rosika Schwimmer) képével vesz részt a kiállításon. Schwimmer Rózsa magyar feminista, pacifista és diplomata volt, aki a női jogok előmozdítása mellett a nemzetközi diplomácia történetében is maradandó nyomot hagyott. Magyarország – és egyben a világ - első női nagyköveteként 1918-ban a hollandiai diplomáciai képviselet vezetésével bízták meg, ezzel példátlan áttörést ért el a női szereplők politikai és diplomáciai elismerésében. Tevékenysége az I. világháború alatt a béketeremtés és a nemzetek közötti megértés eszméjét szolgálta, miközben úttörőként képviselte a nők szerepének fontosságát a globális döntéshozatalban. Pacifistaként ötletadója volt és részt vett a Henry Ford által finanszírozott ún. „békehajó”-misszióban; ennek keretében pacifisták utaztak az Egyesült Államokból Európába, hogy Hágában nem hivatalos békekongresszust tartsanak, ahol kidolgozzák a békekötés feltételeit, majd tárgyalóasztalhoz ültessék a hadviselő országokat is. A kezdeményezés kudarcba fulladt, Bédy-Schwimmer pedig lemondott az Állandó Béke Bizottságában betöltött pozíciójáról.

Fotó: Harris & Ewing Collection, Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, LC-DIG-hec-04641

Menü

Főoldal

Navigáció