Dr. Mikola István államtitkár részvétele az ENSZ Civilizációk Szövetsége bakui Globális Fórumán

Dr. Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár úr 2016. április 25-27. között Magyarország képviseletében részt vett és felszólalt az ENSZ Civilizációk Szövetsége által „Együttélés befogadó társadalmakban” címmel megrendezett 7. Globális Fórumán Bakuban.

Dr. Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár úr 2016. április 25-27. között Magyarország képviseletében részt vett és felszólalt az ENSZ Civilizációk Szövetsége által „Együttélés befogadó társadalmakban” címmel megrendezett 7. Globális Fórumán Bakuban.

A Fórumon Ilham Aliyev azerbajdzsáni, Recep Tayyip Erdoğan török, Marie Louise Coleiro Preca máltai elnök, Nasszer Abdulaziz Al-Nasszer, az ENSZ Civilizációk Szövetsége főképviselője, Dominique de Villepin volt francia miniszterelnök, José Luis Rodríguez Zapatero volt spanyol miniszterelnök, valamint több mint 140 ország számos vezető kormánytisztviselője, nemzetközi és regionális szervezetek, a magánszektor, civil szervezetek, tudományos intézmények és a média mintegy kétezer képviselője vett részt.

Az ENSZ Civilizációk Szövetsége (UN Alliance of Civilizations – UNAOC/AoC) a civil társadalom bevonását, preventív jellegű, az oktatás és a kultúra eszközeit felhasználó, a kultúrák és vallások közötti párbeszédet előtérbe helyező nemzetközi együttműködés, amely 2005-ben Zapatero spanyol és Erdogan török miniszterelnök kezdeményezésére, Kofi Annan ENSZ-főtitkár aktív közreműködésével jött létre. Az AoC egyik fő célja a terrorizmus és a konfliktusok megelőzése, az iszlám fundamentalizmus terjedésének megakadályozása. A fenntartható fejlődési keretrendszer (Agenda 2030) 2015. szeptemberi elfogadása óta az AoC törekszik projekttevékenységének összekapcsolására a keretrendszerben foglalt fenntartható fejlődési célokkal (SDG). A szervezet tevékenységének négy pillére a fiatalok, az oktatás, a média és a migráció témájához köthető. Hazánk a kezdetektől részt vett a szervezet munkájában.

Az áprilisi, hetedik Globális Fórum a befogadó társadalmak témájával foglalkozott. A résztvevők megerősítették elkötelezettségüket a nemzetek és a különböző kultúrájú népek közötti megértés és együttműködés javítása és a polarizálódás csökkentése iránt, valamint az olyan befogadó társadalmak megvalósításának elősegítéséért, ahol a sokszínűség érték, és amely létrehozásában kulcsszerep jut a fiataloknak és a médiának. A résztvevők szerint a kultúrák közötti párbeszéd a kultúrák és a civilizációk közötti bizalomépítés és a globális problémák megoldásának fontos eszköze. A fórum ennek megfelelően több munkacsoportban is foglalkozott a fiatalokkal, a migrációnak, az oktatásnak és a médiának a párbeszédben játszott szerepével.

A magas szintű találkozón elfogadásra került a „Bakui Nyilatkozat”, amely az alábbi hivatkozáson érhető el: http://baku.unaoc.org/endorsement-of-the-baku-declaration-at-the-ministerial-high-level-meeting-of-the-gof-at-baku-forum.

Menü

Főoldal

Navigáció